Čáp Vodňan se po dvou letech vrací zpět do přírody. Jeho pohyb je možné sledovat díky GPS.
Zhruba před dvěma lety, 18. dubna 2014, jsme od Městské policie Vodňany přijali poraněného čápa bílého. Při bouřce ho z hnízda na náměstí srazil poryv větru a měl silně poraněné křídlo a zhmožděniny po celém těle. Zpočátku to vypadalo na trvalé poškození s malým úspěchem na zpětné vypuštění. Po řadě léčení byl zhruba po dvou letech vypuštěn do volné přírody v okolí Vodňan.
Vzhledem k jeho poranění bylo vhodné provést jeho monitoring pomocí GPS vysílače. To zajistí jeho stálé sledování a v případě nouze může být proveden i jeho zpětný odchyt. Zároveň je tak možné dozvědět se neznámé detaily ze života čápa, případně sledovat jeho tah do Afriky a zpět po více let. Toto vše sledování pomocí vysílače umožňuje. V současnosti jsou v Česku monitorováni pouze 2 čápi bílí, kteří jsou nyní v Africe.
Projekt je finančně mimořádně náročný, vysílač spolu s další technologií přenosu dat stojí 48 tisíc korun, další finanční prostředky je nutné zaplatit za nadlimitní přenosy dat. Město Vodňany proto podpořilo jeho sledování částkou 20 tisíc korun.