Husy z Makova doletěly k Baltskému moři
Husy z Makova doletěly k Baltskému moři
mapa: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=zM7u-0--A27I.kgXMCtiBE29Q
Unikátní výsledky mají pracovníci záchranných stanic díky sledování vypouštěných svěřenců. V Makově byly kromě medializovaných čápů s batůžky vypuštěny i husy velké, tentokrát s barevnými číslovanými límci. Ty byly odečteny ornitology v různých zemích Evropy a tak je už teď zřejmé, že i mláďata ze zajetí mají stejnou šanci na plnohodnotný život, jako husy z volné.
Hlavním posláním záchranných stanic je návrat dočasně handicapovaných volně žijících zvířat zpět na svobodu. Výjimečně ve stanicích proběhne odchov vzácného živočicha handicapovanými rodiči. V loňskám roce se v Makově podařilo trvale handicapovaným husám velkým odchovat 5 vlastních mláďat. Shodou náhod v době jejich vylíhnutí přijala stanice i zhruba týdenní zatoulané house z přírody a tak ho přidali k “domácím“. Dospělé husy přidané mládě tolerovaly mezi svými a odchovaly ho. Začátkem srpna byla dopeřená mláďata vypuštěna v NPR Řežabinec. Poodhalit úspěšnost jejich začlenění do divoké populace hus pomáhají barevné límce s čísly, díky nim se daří jejich cesty v přírodě dost podrobně zaznamenat.
„Mimořádným úspěchem je přežití všech šesti housat do současnosti a jejich zapojení mezi divoké husy. Potvrzuje se tak smysluplnost činnosti záchranných stanic při navracení zvířat do volné přírody. V současnosti je jedna husa v Maďarsku a zbylých pět postupuje na sever k Baltskému moři,“ popisuje úspěch vedoucí stanice, Libor Šejna.
Sledování zvířat je možné mnoha způsoby, nezbytné je jejich individuální značení. Jednou z možností, využívanou právě u hus (u nás již od roku 1973) je právě tzv. límcování, tedy nasazení velkého barevného kroužku s kódem na krk. Oproti klasickým kroužkům, které se ptákům připevňují na dolní končetiny, mají límce výhodu, že je lze odečíst bez nutnosti odchytu ptáků.
Projekt monitoringu divokých hus je veden ve spolupráci s Kroužkovací stanicí Národního muzea v Praze a zaštiťuje jej ZOO Dvůr Králové nad Labem. Pokud se i Vám podaří pozorovat označenou breitling replica españa husu s límcem, pošlete prosím bližší informace (kód ptáka, datum, lokalita, pozorovatel, celkový počet hus na lokalitě, okolnosti) koordinátorovi límcování v ČR na e-mail corax@seznam.cz, popřípadě vložte pozorování do databáze birds.cz/avif.
Dovolím si osobní názor, nejsem příznivcem límcování divokých hus, ovšem pokud jsme chtěli prokázat úspěšnost „našich“ hus při zapojení do divoké populace, nebyla jiná možnost. Jen doufám, že mi to husy odpustí. libor, makov